استفاده از درجات مختلف رنگ ها چه فایده ای دارد؟

0

هر رنگی درجات مختلفی دارد. ممکن است تیره یا روشن‌تر باشد. اگر می‌خواهید لباسی را ست کنید، بهتر است در ست خود از درجات مختلف رنگ‌های انتخابی‌تان استفاده کنید. مثلا یکی از لباس‌ها درجه‌ی تیره‌تر و دیگری درجه‌ی روشن‌تری داشته باشد.

 

به عنوان مثال ممکن است بخواهید کراوات طلایی پررنگ را با پیراهن آبی روشن و شلوار مشکی یا خاکستری ست کنید. رنگ طلایی پررنگ درجه‌ی تیره‌تری نسبت به آبی روشن خواهد داشت.

می‌توانید از رنگ‌های لباس خود عکس سیاه و سفید بگیرید. این کار به شما درجه‌ی رنگ‌های انتخابی‌تان را بهتر نشان می‌دهد. در نهایت می‌توانید بهتر این درجات را با هم ست کنید (مثلا درجه‌ی تیره با درجه‌ی روشن‌تر).

از پوشیدن دو رنگی که خیلی به هم نزدیک‌اند، خودداری کنید. اگر خواستید به این شکل لباس خود را ست کنید، از رنگ کاملا یکسان استفاده کنید یا یک تن خنثی برای ست خود انتخاب کنید. در غیر این صورت ست لباس بیرون شما جذابیتی نخواهد داشت.

اهمیت رنگ‌شناسی در طراحی لباس

رنگ‌ها در پوشش اثرات انکارناپذیری دارند رنگ‌ها در لباس می‌توانند نمایانگر جایگاه خاصی باشند برای مثال لباس عروس، می‌توانند نشان‌دهنده کاربرد خاص باشند برای مثال شبرنگی لباس کارگران شهرداری، می‌توانند به دنبال هدف خاصی در لباس طراحی شوند برای مثال رنگ آبی یا سبز جراحان برای از بین بردن اثر قرمزی رنگ خون. طراحی لباس بر پایه دانش رنگ‌شناسی خروجی مناسبی خواهد داشت، دانستن همخوانی و هم‌نشینی رنگ‌ها این امکان را برای طراح فراهم می‌کند تا علاوه بر طراحی جذاب‌تر با توجه به نقص اندام شخص  ایده آل ترین لباس را طراحی کند برای مثال رنگ‌ها تیره افراد را لاغرتر به تصویر می‌کشند و برای افرادی بااندام پر مناسب هستند.

 

ادامه مطلب
صفر تا صد خرید لباس چرم طبیعی

کاربردهای خاص رنگ‌ها در اندام شناسی به‌وضوح دیده می‌شود رنگ‌بندی استایل اندام سیبی‌شکل در مقایسه با اندام ساعت شنی کاملاً متفاوت است. وجود رنگ‌ها می‌توان تم یک استایل را به‌کلی تحت تأثیر قرار داد برای مثال یک استایل یک دست مشکی با یک کت قرمز می‌تواند به اندازه کافی چشمگیر باشد. رنگ‌ها قدرت کاراکتر بخشی را به لباس‌ها دارند برای مثال لباس‌های بچگانه در سنین متفاوت با رنگ‌های متنوعی طراحی می‌شوند از این حیث که شادی و نشاط بچگی در ظاهر کودک هم به تصویر کشیده شود و احساس رشد، جریان و امید را به مخاطبانش القا کند. اما در یک شخص مسن بنا به اقتضای سن او رنگ‌های سلطنتی و بعضاً سنگین می‌تواند شکوه و درایت او را به تصویر بکشد. رنگ‌ها این قدرت را دارند که یک لباس با طراحی کاملاً ساده و بدون جزئیات را به اندازه یک لباس با خرج کار بالا جذاب کنند فقط کافی است با اصول درستی رعایت شوند. تأثیر رنگ‌ها به‌وفور در فصول سال احساس می‌شود، استفاده از رنگ‌های تیره در فصل سرما به دلیل جذب نور خورشید به گرم‌تر نگه‌داشتن فرد کمک می‌کند و در مقابل لباس‌های رنگ روشن مناسب فصل گرما هستند که با بازتاب نور مانع از جذب انرژی آن شوند.

 

در طراحی لباس می‌توان از رنگ‌های طبیعی الهام گرفت و بازسازی یک اثر طبیعی را کرد، می‌توان از رنگ‌های سبک و یک دست استفاده کرد و سبک طراحی را به مینیمالیست گرایش داد. می‌توان با یک رنگ خاص یک المان را در لباس به شکلی طراحی کرد که تمام حواس به آن بخش متمرکز شود از این تکنیک در رفع نقص اندام به‌مراتب استفاده می‌شود برای مثال خانمی که بالاتنه زیبایی دارد اما پاهای درشتی دارد با تغیر فاحش رنگی بخش بالایی لباس با پایین‌تنه می‌توان نگاه را از بخش پاها برداشت و به زیبایی بالاتنه جلب نمود.

بایدها و نبایدهای انتخاب رنگ لباس برای افراد متفاوت:

از الزامات مهم که در طراحی لباس بایستی موردتوجه قرار بگیرد بحث کنتراست رنگی است، رنگ‌ها بایستی خوانش داشته باشند استفاده نابجا و نادرست رنگ‌ها حتی یک طرح بی‌نظیر را می‌تواند به یک فاجعه تبدیل کند. در نظرگیری رنگ پوست افراد در طراحی لباس بسیار مهم است پایه گرم یا سرد رنگ پوست افراد،  انتخاب آن‌ها از بین رنگ‌های متفاوت را محدود می‌کند.

سن از دیگر بایدهای لازم در نکات مربوط به رنگ در طراحی لباس است، لباس کودک نبایستی در رنگ‌های تیره طراحی شود زیرا ممکن است اثر منفی در روحیه او بگذارد مگر در المان‌های کوچک.محیط و جو منطقه پوشش لباس در طراحی آن بایستی لحاظ شود برای مثال بعضی از رنگ‌ها در بعضی نقاط جغرافیایی از نمادهای خاصی برخوردار هستند ازاین‌رو در به‌کارگیری این رنگ‌ها بایستی دقت نمود.

در نظرگیری اندام از اصلی‌ترین نکات رنگ‌ شناسی در طراحی لباس است.  برای افراد کشیده کردن قد و یا لاغرتر نشان دادن شخص باید از رنگ‌های تیره‌تر استفاده نمود زیرا این رنگ‌ها قدرت کشیده و جمع‌کردن اندام را دارند برای پر نشان دادن بخش خاصی از اندام از رنگ‌های روشن می‌توان کمک گرفت.در به‌کارگیری رنگ‌ها در طراحی لباس باید به ترند های سال توجه شود. هرساله یک رنگ به‌عنوان رنگ سال شناخته می‌شود که غالباً طراحی کالکشن ها حول این رنگ انجام می‌گیرد شناخت این رنگ‌ها و تناژهای آن‌ها به طراح کمک می‌کند تا کالکشن های خود را به‌روز عرضه کند و از مدرنیته عقب نماند.

رعایت جنسیت از دیگر بایدها و نبایدهاست بعضی از رنگ‌ها مثل صورتی اشاره به جنسیت مؤنث دارند ازاین‌رو توجه به جنسیت شخصی که لباس برای او طراحی می‌شود نیز مهم است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.