اهمیت شناخت رنگ ها در استایل لباس پوشیدن

0

رنگ شناسی در حوزه لباس یکی از مهمترین مسائل در مبحث استایل است .

معرفی انواع دسته های رنگی و ارائه راه حل هایی برای ترکیب و ست کردن این رنگ ها باهم در کاربرد طراحی لباس و استایلینگ مسئله ای مهم است .

 

رنگ‌هایی که به خوبی باهم ست می‌ گردند:

برای رسیدن به یک ست لباس منطبق و متناسب در ابتدا باید اطلاعات کافی در مورد مبحث رنگ‌ها بدست بیاوریم.

رنگ‌ها در سه دسته گرم، سرد و خنثی طبقه بندی می‌شوند.

رنگ های گرم باعث افزایش انرژی و گردش خون می‌شوند، ولی رنگ‌های سرد حس آرامش را در مخاطب خود ایجاد می‌کنند. رنگ های خنثی غالبا کاربردهای ترکیبی دارند.

 

چرخه رنگ ها چیست؟

چرخه‌ی رنگ می‌تواند به شما بگوید کدام رنگ‌ها ترکیب بهتری می‌سازند. ترکیب خاصی از رنگ‌های موجود در این چرخه که به چشم انسان ترکیب خوبی می‌آیند، هارمونی (هماهنگی) رنگ‌ها نامیده می‌شود. رنگ‌های اصلی قرمز، زرد و آبی هستند. ترکیب رنگ‌های اصلی با هم رنگ‌های ثانویه را می‌سازد. رنگ‌های ترکیبی (مرتبه سوم) نیز از ترکیب رنگ‌ اصلی با رنگ‌های ثانویه به وجود می‌آید.

 

در این چرخه بعضی رنگ‌ها گرم و برخی دیگر سرد هستند. رنگ‌های گرم به رنگ‌های قرمز، نارنجی و زرد متمایل‌اند. رنگ‌های سرد نیز به رنگ‌های آبی، سبز و بنفش گرایش دارند. ترکیب کردن رنگ‌های گرم با یکدیگر و رنگ‌های سرد با هم، روش خوبی برای ایجاد هماهنگی رنگی برای افراد مبتدی است. این کار کم‌کم به شما کمک می‌کند تا بیشتر با رنگ‌ها احساس راحتی کنید.

مشکی، سفید و خاکستری رنگ‌های خنثی هستند و می‌توانند در ست کردن لباس بسیار مفید باشند.

با افزودن رنگ سفید رنگ‌ها ملایم‌تر و روشن‌تر می‌شوند که اصطلاحا به این حالت «ته‌رنگ» می‌گویند. در مقابل با افزودن رنگ سیاه رنگ‌ها تیره‌تر یا سیرتر می‌شوند که به این حالت «سایه‌» رنگ می‌گویند. در نهایت هم «تُن» رنگ که با افزودن رنگ خاکستری ایجاد می‌شود. برای ست کردن لباس باید توجه داشت که ته‌رنگ، سایه‌ و تن‌رنگ با همدیگر ترکیب خوبی بسازند.

 

ادامه مطلب
صندل زنانه و کفش تابستانی 2017

 

انواع ترکیب‌ها برای ست کردن:

 

  • رنگ‌های گرم
  • رنگ‌های سرد
  • مکمل
  • تضاد
  • تک ‌رنگ

 

رنگ‌های گرم:

رنگ‌های گرم باعث ایجاد هیجان و انرژی در فرد می‌شود.

برای ست کردم این دسته از رنگ‌ها بایستی در انتخاب تناژها دقت شود که احساس بدی را به ‌واسطه حجم انرژی منتقل‌کننده در مخاطب خود القا نکند. برای مثال در ترکیب قرمز و زرد که دو رنگ پرانرژی از خانواده رنگ‌های گرم هستند بهتراست تناژها را متفاوت انتخاب کرد تا یکی اثری دیگری تا حدی جبران  کند. قرمز گوجه ای در ترکیب با یک زرد ملایم اثر خوبی خواهد داشت یا ترکیب قرمز خونی با زرد خردلی هم انتخاب خوبی است. در این دسته از ست‌ها نکته مهم، حجم انتخابی قسمت ها است برای مثال اگر ست کردن رنگ ها در بحث  “استایل پوششی” باشد باید به حجم پوشش لباس‌ها توجه کرد فرضاً درصورتی ‌که رنگ مانتو قرمز انتخاب ‌شود، انتخاب مناسب، کفش زرد رنگ خواهد بود درواقع نباید رنگ‌های گرم همه در حجم بالایی انتخاب شوند بایستی اثر خنثی‌سازی ترکیب در نظر گرفته شود. از رنگ‌های خنثی مثل سفید و مشکی در کم کردن اثر ست‌های گرم می‌توان استفاده کرد. در ست‌های خانواده گرم بهره‌گیری یکی از المان‌های رنگی از خانواده سرد در کنار گرم‌ها و یا بالعکس می‌تواند انتخاب هوشمندانه ای باشد البته اگر به‌ درستی رعایت شود.

 

رنگ‌های سرد:

ترکیب این دسته از رنگ‌ها در مقابل خانواده گرم‌ها راحت‌ تر و ساده‌ تر است. رنگ‌ها سرد از تناژ تیره به روشن از انتخاب‌های ایده آل به شمار می‌رود البته رعایت گزینش تناژهای متفاوت و یا یک رده، هم در این مورد مؤثر عمل می‌کند برای مثال انتخاب سبز لجنی در کنار سرمه‌ای یا آبی نفتی در کنار رنگ بنفش نیلی می‌تواند اثر این تغیر تناژها را به‌خوبی نمایان سازد

 

ادامه مطلب
صفر تا صد پارچه لمه !!

ست‌ رنگ های مکمل:

در چرخه رنگ، رنگ‌هایی که رو به روی‌هم قرار می‌گیرند رنگ‌های مکمل نامیده می‌شوند از ترکیب این رنگ‌ها رنگ مشکی حاصل می‌شود. هم‌نشینی این رنگ‌ها ست‌های مناسبی ایجاد می‌کند برای مثال ست بنفش و زرد در این دسته قرار دارد.

این رنگ‌ها در چرخه‌ی رنگ در مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند (مثلا بنفش و زرد). نگذارید نام مکمل این رنگ‌ها شما را فریب بدهد. این رنگ‌ها مکمل یکدیگرند، ولی برای ترکیب لباس شما مناسب نیستند.

 

اگر در ست کردن رنگ لباس فردی جسور و با اعتمادبه‌نفس هستید، مجبور نیستید از پوشیدن رنگ‌های مکمل با یکدیگر خودداری کنید. یک راه مناسب برای پوشیدن رنگ‌های مکمل با یکدیگر این است که یک رنگ مکمل را با رنگ ملایم‌تر متضادش بپوشید. به عنوان مثال ست کردن پیراهن زنانه‌ی آبی سلطنتی با شال و کفش طلایی کم‌رنگ (ملایم) می‌تواند ترکیب خوبی باشد.

ست‌های متضاد هم:

در این ست‌ها، تضادهایی رنگی ایجاد می‌شود مثل تضاد سفید و مشکی و یا تضاد سرد و گرم که با رعایت اصول مناسب می‌توان از این دسته، ست‌های بی‌نظیری خلق کرد.

 

ست تک ‌رنگ:

در این ست تنها از یکرنگ برای کل مجموعه استفاده می‌شود برای مثال در استایلینگ زمانی که تمامی المان‌ها از یک رنگ با یک شید یا در تناژهای مختلف استفاده شوند آن استایل مونو کروم یا تک‌رنگ نامیده می‌شود.

استفاده از رنگ های اصلی:

رنگ‌های اصلی آبی، قرمز و زرد هستند. ست کردن این رنگ‌ها با هم بسیار دشوار است. ولی اگر بتوانید این کار را به خوبی انجام بدهید، ترکیب فوق‌العاده‌ای به دست می‌آید. اگر می‌خواهید ست لباس‌تان تک‌رنگ باشد، باید از رنگ‌های تیره یا روشن‌تر همان رنگ (با یا بدون یک رنگ خنثی) استفاده کنید.

برای ست کردن مناسب رنگ‌های اصلی با یکدیگر، می‌توانید از رنگ‌های خنثی برای ایجاد ارتباط بین آنها استفاده کنید. مثلا کفش‌های پاشنه‌بلند قرمز با شلوار جین آبی و جواهرات طلایی را می‌توان با تاپ خاکستری و ژاکت مشکی ترکیب کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.